Pieslēgties
SEAP Dąbrowa Górnicza
W czasie trwania projektu MESHARTILITY jedna z gmin uczestniczących w jego realizacji - Dąbrowa Górnicza – przyłączyła się (we wrześniu 2012 r.) do ambitnej europejskiej inicjatywy, jaką jest Porozumienie Burmistrzów. Miasto jako sygnatariusz Porozumienia zobowiązało się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii o co najmniej 20% w stosunku do roku bazowego (rok 2001). Na mocy Uchwały nr XXXII/621/13 z dnia 6 listopada 2013 r. Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej przyjęła „Plan działań na rzecz Zrównoważonej Energii SEAP dla Dąbrowy Górniczej”(SEAP) przedstawiający kluczowe działania służące realizacji zamierzonych celów do 2020 r.
Priorytetowymi obszarami działań, w których upatruje się największy potencjał redukcji emisji CO2 na terenie Dąbrowy Górniczej, są jednostki miejskie, mieszkalnictwo oraz transport. Główne działania zaproponowane do realizacji w sektorze komunalnym w ramach SEAPu dla Dąbrowy Górniczej na lata 2012-2020 to m.in. termomodernizacja, wprowadzenie monitoringu energetycznego i inteligentnego oświetlenia wewnątrz budynków, stopniowa wymiana wyposażenia biurowego, urządzeń elektrycznych i oświetlenia w budynkach miejskich na bardziej efektywne, wykorzystanie koncepcji „zielonych dachów” i „żyjących ścian” podczas budowy nowych lub modernizacji istniejących budynków użyteczności publicznej oraz modernizacja oświetlenia ulicznego. Plan zakłada również przeprowadzenie audytów energetycznych w budynkach biurowych
i użytkowych. W ramach procedur zamówień publicznych przewidziano stosowanie kryteriów „zielonych zamówień publicznych”.
Główne działania w sektorze transportu uwzględniają m.in. wymianę taboru gminnego na pojazdy o niższej emisji CO2, rozwój sieci transportu publicznego, upłynnienie ruchu w mieście wskutek wdrożenia odpowiednich rozwiązań komunikacyjnych, uruchomienie połączenia kolejowego na trasie Dąbrowa Górnicza - Tychy, budowę ścieżek rowerowych i niezbędnej infrastruktury oraz upowszechnienie tzw. roweru miejskiego. W zakresie wytwarzania lokalnej energii założono zwiększenie udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym miasta wskutek budowy elektrowni fotowoltaicznych oraz wykorzystania biogazu ze składowisk Lipówka I i II. W ramach współpracy z obywatelami i zainteresowanymi stronami zaplanowano m.in. powołanie Rady Energetycznej, kontynuację programu likwidacji niskiej emisji, organizację akcji promocyjnych i informacyjnych służących podnoszeniu świadomości ekologicznej mieszkańców, promocję ecodrivingu (efektywnej jazdy samochodem) oraz podwózek sąsiedzkich (carpooling).
W wyniku realizacji działań zaplanowanych w SEAPie zostaną osiągnięte następujące rezultaty:
- Ograniczenie emisji CO2 o 35 250 Mg CO2 rocznie w 2020 r.
- Ograniczenie zużycia energii o 90 322 MWh rocznie w 2020 r.
- Wzrost produkcji energii z OZE o 21 040 MWh rocznie w 2020 r.
Łączny koszt zaplanowanych działań ujętych w SEAPie to 798,75 mln zł. Przewiduje się, że ich realizacja przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 w 2020 r. o 22,14% w stosunku do roku bazowego i do osiągnięcia wymiernych korzyści w postaci oszczędności z tytułu redukcji zużycia energii na terenie miasta (w wysokości co najmniej 33,5 mln zł). Ponadto ich wdrożenie korzystnie wpłynie na poprawę stanu środowiska i komfortu życia mieszkańców Dąbrowy Górniczej.